Poznej stánky na konferenci

KAFIRA o.p.s

je neziskovou organizací, byla založena v roce 2002, se záměrem pomáhat lidem s těžkým zrakovým postižením v jejich začlenění na trh práce a do společnosti. Územní působnost je v rámci Moravskoslezského kraje.

Posláním společnosti je podpora nezávislého a samostatného života dětí od 7 let a dospělých, které jejich poškození zraku ovlivňuje při každodenních činnostech běžných ve společnosti. Snažíme se vytvořit zázemí, které povzbuzuje, motivuje a dodává „chuť do života“. Poskytujeme registrované sociální služby, které podporují soběstačnost a samostatnost a zvyšují šance nalézt vhodné pracovní uplatnění. Služby jsou poskytovány v terénu v rámci celého Moravskoslezského kraje, nebo ve střediscích v Opavě, Ostravě, Novém Jičíně a Frýdku-Místku.
Naši snahou také je, oslovovat společnost tak, aby sama byla pro uživatelé našich služeb podobným zázemím s tolerancí k odlišnosti a s postojem „oni patří také k nám“.
Cílem společnosti pak je pomoci uživatelům našich služeb překonat a zvládnout jejich nepříznivé sociální situace, žít způsobem, který je ve společnosti považován za běžný a zaměřovat se na podporu v jejich začlenění na trh práce a do společnosti.

Služby poskytujeme dětem od 7 let, dospělým a seniorům, se zrakovým postižením nebo zrakovým postižením v kombinace s jiným druhem postižení nebo nemocí.
Klientům nabízíme podporu soběstačnosti v péči o sebe, domácnost a při zvládání činností běžného dne včetně nácviku obsluhy kompenzačních pomůcek včetně jejich bezplatného zapůjčení. Provádíme nácviky samostatného pohybu a orientace ve venkovním a vnitřním prostředí, nácviky Braillova písma, nácviky v oblasti práce s informačními technologiemi, aktivizační činnosti, smyslové stimulace v prostředí snoezelen  a mnohé další. 

Veškeré naše služby poskytujeme bezplatně.

Mobilní hospic Ondrášek

Mobilní hospic Ondrášek doprovází nevyléčitelně nemocné dospělé i děti v poslední fázi jejich nemoci. Bezplatně pečujeme o pacienty i jejich rodiny tak, aby umírající mohl zůstat doma mezi svými blízkými až do konce. Každý den vyjíždí naši lékaři a zdravotní sestry k pacientům domů. Pomocnou ruku podávají také sociální pracovnice, psychologové i duchovní. 

Pro naše pacienty jsme k dispozici 24 hodin denně. Působíme v Ostravě a okolí do 30 km pro dospělé a v celém Moravskoslezském kraji pro děti. 

Provozujeme ambulanci paliativní medicíny a odbornou knihovnu.

Ročně poskytujeme péči přibližně 261 dospělým a 13 dětským pacientům. Náklady na jednoho pacienta jsou cca 80 tis za rok. Jeden den péče/člověka stojí cca 2500,-

Loono

Workshop formou stánku

U našeho edukačního stánku #prsakoule učíme, jak správně a pravidelně vyšetřovat prsa a varlata a odhalit tak rakovinu v časném stádiu. Školíme na speciálních gumových modelech, ve kterých jsou ukryty bulky. Každý si tak může zkusit nahmatat, jak rakovina vlastně vypadá. Zmíníme i prevenci rakoviny děložního čípku, kůže a střeva a připomeneme, kam a kdy zajít na preventivní prohlídku. Edukace probíhá pod vedením studentů medicíny a mladých lékařů, kteří ochotně odpoví na veškeré doplňující otázky.

Loono je tým mladých lékařů, studentů lékařských fakult a dalších profesionálů, kteří společně vzdělávají veřejnost v oblasti prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění a nově také v oblasti reprodukčního zdraví. O zdraví a těle mluví srozumitelně, nestraší děsivými statistikami a inspirují ostatní, aby se o sebe starali rádi a zavčas. Pravidelně pořádají vzdělávací workshopy a přednášky ve školách, firmách a na festivalech. Píšou články, natáčí videa, nahrávají podcasty a sdílí informace ze světa prevence na svých sociálních sítích. Za dobu své existence vyškolili více než 100 000 lidí a pomohli už 50 lidem odhalit rakovinu či jiné závažné onemocnění v časném stádiu

Celé Česko čte dětem 

Celé Česko čte dětem je obecně prospěšná společnost, jež v České republice realizuje stejnojmennou celostátní osvětovou a mediální kampaň zaměřenou na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, na propagaci hodnotné literatury a na budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení.

U-kryt

Nízkoprahový klub U-kryt je určen dětem a mládeži žijícím ve městě Frýdek-Místek ve věku 7-18 let. Své služby poskytují kromě klubu i na ulicích Frýdku – Místku, převážně na sídlišti Slezská. Částečnou představu o jejich činnosti můžete také získat z pořadu ČT “Kde peníze pomáhají”, v němž byl představen projekt U-krytu “S hudbou to zvládám lépe”.

Nepanikař

Nepanikař je nezisková organizace pomáhající lidem s duševním onemocněním. Stáhnout si můžete aplikaci Nepanikař, pustit si videa na youtube nebo se podívat na webové stránky. Tam najdete poradnu, blog se zajímavými příspěvky a Mapu pomoci, kde jsou vyznačení psychologové, psychoterapeuti, dětští psychologové, krizová centra, pedagogicko-psychologické poradny a další centra v České republice. Organizace sestává ze 30 dobrovolníků z oboru psychologie a sociálních prací.

Cyklosvětluška

Cyklosvětluška je charitativní projekt pro širokou veřejnost. Jedná se o nesoutěžní cyklojízdu Bělským lesem v Ostravě. Výtěžek ze startovného jde formou daru na podporu vybrané organizaci nebo jednotlivce.
Společnost AKORD & POKLAD, s.r.o. (dále jen A&P), provozující kulturní zařízení v
Ostravě, pořádá Cyklosvětlušku již několik let. V roce 2021 půjde o šestý ročník.
Záměrem projektu je uspořádat jednodenní sportovně-zábavnou akci – večerní jízdu

Bělským lesem ve večerních hodinách na pestře osvětlených kolech, koloběžkách i odrážedlech. Této cyklojízdy se mohou zúčastnit různé věkové skupiny (děti s rodiči, mládež, dospělí, senioři i cykloborci), protože budeme mít připraveny různě náročné cyklotrasy. Cílem je pak vybrat finanční obnos, který poslouží darem podporovanému subjektu.

Šance dětem

Internetový portál www.sancedetem.cz nabízí kvalitní informace z oblasti zabývající se ohroženými dětmi v České republice. Články, jež zde najdete, jsou určeny zejména rodinám s dětmi, které potřebují poradit nebo se zorientovat v problémové situaci, již právě řeší. Dále pro všechny, které zajímá tematika ohrožených dětí. Důležité podněty zde mohou najít i pracovníci v oblasti sociální práce s rodinami nebo studenti souvisejících studijních oborů. Portál také umožňuje všem dárcům, kteří chtějí pomoci potřebným, získat kvalitní a důvěryhodné informace.

Sdružení S.T.O.P.

Čtyři písmena v názvu organizace jsou zkratkou slov, která vyjadřují cíle naší práce – Svoboda, Tolerance, Osvěta, Podpora. Nesnažíme se dělat věci za klienty, ale pomoci jim, aby byli samostatní a dokázali aktivně s naší pomocí překonat bariéry, které jim doposud stály v cestě.Naše organizace vznikla v roce 2001 a na jejím počátku stálo pár nadšenců – studentů Ostravské univerzity, kteří se chtěli pokusit změnit postavení romských dětí v českém školském systémuS.T.O.P. je samostatná, dobrovolná, nepolitická a nezisková organizace založená za účelem naplňování společného zájmu, kterým je napomáhat sociálně potřebným jednotlivcům a rodinám v přístupu ke společenským zdrojům a příležitostem. Činnost organizace se zaměřuje především na osoby nízko-kvalifikované, dlouhodobě nezaměstnané a zpravidla i etnicky stigmatizované či jazykově znevýhodněné. Cílem aktivit, které organizace uskutečňuje, je podporovat jednotlivce a rodiny v překonávání hendikepů, které vyplývají ze života v sociálním vyloučení, a navázat je na standardní příležitosti, které jsou běžně dostupné většinové populaci.

Třetí rodič

Kniha, web, semináře, zkušenosti a sdílení. Pro ty, co žijí s partnerem a jeho dětmi z předchozího vztahy. Patchworková rodina a odpovědi na otázky: Jaká je role nevlastního rodiče v rodině? Co si mohu k nevlastním dětem dovolit a co už ne? Jak udržovat respektující vztahy s bývalými partnery? A kde je v takové rodině prostor na mě a mé potřeby? 
Pro ty, co se zamilovali do muže/ženy, který má děti z předchozího vztahu…
Pro ty, co zvažují, jestli do takového vztahu jít a co je čeká…
Pro rodiče, kterým život s nevlastními dětmi přináší nové výzvy a otázky…

Založeno na reálné zkušenosti autorky knihy a moderních poznatcích z psychologie a pedagogiky. 

Inspiromat

Inspiromat vznikl z potřeby nabídnout dětem, dospívajícím a jejich dospělým pomůcky, které inspirují a vedou k pohybu a uvolnění, k vědomé relaxaci. Ukazujeme pestré možnosti, jak se „rozhýbat“ fyzicky i psychicky.

Podporujeme hravé experimentování s tělem a dechem, respektujeme odlišné potřeby a možnosti každého jedince. Chceme inspirovat k autentickému projevování a přijetí emocí, k aktivnímu hledání řešení svých obtíží.

Inspiromat vytvořily v roce 2020 psycholožka PhDr. Zdeňka Průchová a grafička Šárka Materková.

Spirála

Přinášíme podporu a příležitost lidem s duševní nemocí, či fyzickým handicapem.
V Moravskoslezském kraji působíme od roku 2012. Začali jsme jako 7 statečných. Dnes je nás už více jak 40 a kromě poskytování sociálních služeb, (sociální rehabilitace a sociálně terapeutické dílny) také sociálně podnikáme a klienty zaměstnáváme v cateringové kuchyni, šicí dílně nebo v údržbě zeleně.

Inspirujeme ke změně, otevřenému přístupu a respektu k nemocným. Bojujeme se strachem, vracíme do života radost a pomáháme najít nové uplatnění. Třeba změníme život i Vám.